Bilety do Włoch kupione? Bez względu na to, czy dopiero planujesz wyjazd, czy też czekasz w hali odlotów, sprawdź koniecznie najważniejsze porady, do których należy się zastosować przed wyjazdem do Italii! Bo choć zdawać by się mogło, że Europa nie może niczym zaskoczyć, to jednak do podróży do Włoch trzeba się przygotować! I wcale nie chodzi jedynie o dobre tłumaczenie z włoskiego na język polski!

Życie na miejscu – jak żyć jak Włoch?

W języku polskim funkcjonuje powiedzenie: „jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one”. Nie bez powodu jednak w innych językach metafora wrony zastępowana jest przenośnią związaną… z Rzymem. Takie przysłowia odnotować można m.in. w następujących językach:

 • angielski: when in Rome, do as the Romans do

 • hiszpański: si vas a Roma, haz como los romanos

 • francuski: à Rome, fais comme les Romains

 • portugalski: quando em Roma, faça como os romanos

 • węgierski:ha Rómában élsz, élj úgy, mint a rómaiak

 • łacina: si fueris Romae, Romano vivito more

Powiedzenie to posiada również tłumaczenie na włoski: quando a Roma vai, fai come vedrai. Upodobnienie się do Włochów i prowadzenie lokalnego stylu życia jest niezbędne, jeśli chcemy naprawdę cieszyć się urokami Italii. Powodów jest mnóstwo:

 • większa sympatia względem osób zachowujących się niczym lokalni mieszkańcy,

 • mniejsze ryzyko narażenia na kradzież,

 • szansa na poznanie nieturystycznych miejsc i zwyczajów,

 • jedyna możliwość na prawdziwe doznanie Włoch – a nie wersji dla turystów.

Aby móc naprawdę poczuć się jak Włoch lub Włoszka, niezbędna jest znajomość choćby podstaw języka. Komunikacja w języku angielskim może być utrudnieniem dla lokalnej społeczności, z kolei choćby szczątkowe opanowanie podstaw i korzystanie z usługi tłumaczenia na włoski, m.in. dzięki aplikacji lub rozmówkom, może znacząco ułatwić dogadanie się w każdej sprawie. A co jeszcze należy zrobić, aby prowadzić włoski styl życia?

 1. Zacznij dzień od cappuccino (ale nie po 11:00!)

Legendarna włoska kawa to marka sama w sobie, a tłumaczenie z włoskiego jej nazwy nie jest absolutnie potrzebne do tego, aby wiedzieć, o czym mowa. Każdy szanujący się Włoch i Włoszka zaczynają dzień od filiżanki cappuccino – trzeba jednak pamiętać, że lokalni nie pijają kawy po 11:00. Cappuccino to absolutnie kawa na dobry początek dnia, a kto pije ją później, ten najprawdopodobniej wstał dopiero po całonocnej imprezie.

 1. Kawa przy ladzie albo wysokie coperto

Coperto to postrach wszystkich turystów. Kto był w Italii, ten nie potrzebuje tłumaczenia z włoskiego i wie doskonale, że miejscowi restauratorzy uwielbiają doliczać opłatę za tzw. nakrycie do stołu. Chcesz się tylko napić kawy? Zamów ją przy ladzie, a unikniesz opłaty sięgającej 1,50-5€!

 1. Riposino, czyli drzemka

Tłumaczenie z języka włoskiego nazwy riposino to drzemka. Koniecznie należy pamiętać, że w okolicach południa większość sklepów i restauracji w całym kraju się zamyka, uciekając z największego słońca w ciągu dnia. Czujesz głód między 12:00 a 16:00? Niestety musisz przeczekać ten moment!

 1. Życie zaczyna się po zmierzchu!

Specyficzny styl życia Włochów sprawia, że na ogół zaczynają oni wieczorne życie niezwykle późno. Wyjście do restauracji o 19:00 uchodzi za przejaw ekscentryczności – prawdziwe życie zaczyna się nawet po 21:00!

 1. Nie bój się mówić… rękami!

Prawdziwy Włoch nie potrzebuje słów, aby się dogadać. Jeżeli potrzebujesz pomocy w komunikacji, a nie znasz włoskiego, wcale nie musisz sięgać po tłumacz włoskiego! Zamiast tego użyj… rąk! Gestykulacja to w tej kulturze podstawa!

Podróż do Italii – co jeszcze trzeba wiedzieć o Włoszech?

Życie niczym prawdziwy mieszkaniec Półwyspu Apenińskiego to coś, o czym warto pamiętać podczas podróży – jednak jest jeszcze mnóstwo porad, o których należy pamiętać przed przyjazdem do Italii! Bo choć o niektórych rzeczach wiemy wszyscy (m.in. o tym, że kieszonkowy tłumacz języka włoskiego będzie naszym głównym towarzyszem podróży), to jednak jest sporo aspektów, o których przeciętni turyści zdają się zapominać!

 1. Włochy to nie tylko Rzym!

Wiele osób zdaje się zapominać o tym, że Włochy to coś więcej niż Rzym. Chociaż wypad do stolicy jest kuszącą opcją (szczególnie ze względu na niskie bilety lotnicze), to jednak Italia to coś więcej, niż stołeczna metropolia!

 1. Znajdź balans między wypoczynkiem na plaży a poznawaniem kultury

Włochy to kraj piaszczystych plaż i pięknego słońca – ale to także miejsce, w którym zgromadzone jest aż 60% światowego dziedzictwa UNESCO! Chcesz obcować z kulturą na najwyższym poziomie? Zajrzyj koniecznie do największych galerii i doświadcz na własnej skórze legendarnych dzieł kultury europejskiej!

 1. Nie ma czegoś takiego jak Włochy w pigułce!

Co łączy wszystkie włoskie regiony? Tylko to, że w większości bez tłumaczenia z włoskiego naprawdę trudno sobie poradzić. Jednak różnic jest naprawdę sporo – i warto mieć na uwadze, że północne regiony (np. Lombardia) nie przypominają w najmniejszym stopniu Sycylii czy Sardynii!

 1. Skorzystaj z okazji, aby odwiedzić 2 inne państwa!

Chcesz upiec kilka pieczeni na jednym ogniu? Podczas wypadu do Italii zwiedź dwie fascynujące enklawy Włoch:

 • Watykan,

 • San Marino.

Na zwiedzenie każdej z nich wystarczy raptem jeden dzień, doznania zaś – zupełnie inne, niż we włoskich miastach! Między Włochami a eksklawami nie ma żadnej formalnej granicy, a ci, którzy odwiedzili te miasta-państwa zalecają jedynie, aby wziąć ze sobą dużo pozytywnej energii i… tłumacz włosko-polski!

 1. Unikaj tego, co turystyczne

Tak jak się zaczęło, tak i musi się skończyć – jeśli chcesz poznać prawdziwe Włochy, koniecznie żyj w lokalny sposób. Jadaj w niewielkich rodzinnych knajpkach, zejdź z ubocza i ciesz się iście włoskim życiem choćby przez chwilę!

Więcej informacji na  https://supertlumacz.pl/tlumaczenia-wloski/