CAD 2D to oprogramowanie, które jest praktycznie w każdym biurze projektowym. Używają go także geodeci, elektrycy, geolodzy, a także mechanicy. Część użytkowników wykorzystuje narzędzie sporadycznie i tylko w ograniczonym zakresie. To oni najchętniej sięgają po narzędzia, które udostępniane są bezpłatnie.

Stosunkowo niedawno jednym z bezpłatnych narzędzi był DraftSight, czyli prosty w obsłudze program CAD. Obecnie jednak producenci wycofali darmową wersję oprogramowania, proponując wyłącznie komercyjne rozwiązania. Decyzja jest zrozumiała, nie była to jednak najlepsza wiadomość dla dotychczasowych użytkowników wersji free.

Wpłynęło to na poszukiwanie innego rozwiązania. DrasftSight alternatywa powinna spełniać oczekiwania osób, które do tej pory korzystały z darmowego programu CAD 2D. Niestety, oferta bezpłatnych rozwiązań nie imponuje, zwłaszcza jeżeli narzędzie musimy wykorzystywać komercyjnie, w ramach swojej codziennej pracy.

Wydaje się, że DraftSight alternatywa nie koniecznie musi być w pełni darmowa. Wystarczy, aby program CAD miał mocno konkurencyjną na rynku cenę, ale by jego funkcjonalność była rozbudowana. Przykładem takiego uniwersalnego rozwiązania CAD 2D jest GstarCAD. Jest to stosunkowo tani program, którego atrakcyjność potęguje wieczysta licencja.

To naturalne, że komercyjny program CAD jest płatny, nie oznacza to jednak, że musi być drogi. Nawet dobrej jakości narzędzia mogą mieć atrakcyjną cenę. Często określane są mianem „zamienników”, ale nie zawsze musi tak być. CAD 2D / 3D GstarCAD jest narzędziem, którego interfejs jest zbliżony do innych, znanych rozwiązań. Jest jednak jednocześnie wyposażony w swoiste funkcje, co wyróżnia go na rynku.

Nie ważne, czy interesuje Cię DraftSight alternatywa, czy po prostu dobry program CAD – przetestuj kilka rozwiązań, porównaj ich możliwości oraz cenę. Wybranie programu, którego stosunek ceny do jakości jest najatrakcyjniejszy, będzie korzystane. Wersje demonstracyjne są po to, aby je testować. Nie zawahaj się więc tego zrobi przed zakupem.