Jakie możliwości zapewniają swoim użytkownikom platformy VOD?

Serwisy telewizji internetowej udostępniają usługę VOD, która jest znana pod takimi nazwami jak „video na życzenie” lub „video na żądanie”. Korzystając z niej, można oglądać filmy i swoje ulubione seriale nawet wtedy, gdy nie posiadamy telewizora w mieszkaniu. W artykule wyjaśniamy, czym jest VOD i jakie możliwości zapewnia użytkownikom. Podpowiadamy również, w jaki sposób korzystać z serwisów VOD oraz jak wybrać te spośród nich, które działają w sposób całkowicie legalny.

Co to jest VOD? 

VOD to usługa, dzięki której można oglądać filmy i seriale w dowolnie wybranym przez siebie czasie i miejscu. Sposób ich działania przypomina wypożyczalnie DVD. Użytkownik uzyskuje więc dostęp na określony czas do wybranego materiału. Nagrania nie otrzymuje jednak na fizycznym nośniku, lecz może go oglądać na internetowej platformie, obsługiwanej z poziomu przeglądarki stron www lub zainstalowanej na urządzeniu aplikacji.  

Dzięki serwisom VOD, filmy odtworzymy na każdym sprzęcie obsługującym internet – m.in. tablecie, smartfonie, komputerze, laptopie, urządzeniu Smart TV czy konsoli do gier. Transmisja zostanie wyświetlona z wykorzystaniem technologii strumieniowej. Aby obraz się nie zacinał, szybko buforował i zachowywał nienaganną jakość, konieczne jest posiadanie dostępu do szybkiego oraz stabilnego łącza internetowego, na przykład światłowodowego. Spore znaczenie odgrywają również parametry karty graficznej i dźwiękowej oraz procesora. Obraz powinien automatycznie dostosowywać się do wielkości ekranu urządzenia. 

Jak oglądać materiały na platformie VOD? 

Aby móc wyświetlać filmy w serwisie VOD, należy najpierw odszukać interesującą nas produkcję. W tym celu można posłużyć się podręczną wyszukiwarką lub odnaleźć film według kategorii odpowiadających gatunkom filmów. Nie musimy znać dokładnej nazwy produkcji – wyszukamy ją również dzięki wpisaniu takich informacji jak np. nazwisko reżysera czy aktora występującego w roli głównej. Kiedy już znajdziemy to, czego szukaliśmy, będziemy mogli przeczytać najważniejsze informacje na temat materiału, np. długość trwania, obsada aktorska, nazwisko scenarzysty, a także zarys fabuły. 

Wyświetlenie nagrania będzie możliwe po wprowadzeniu unikalnego kodu dostępu. Zapłacimy za niego w wygodny sposób, np. korzystając z systemu szybkich płatności lub BLIK. Wykorzystanie kodu umożliwi nam obejrzenie filmu w określonym czasie – zwykle od 12 godzin do 48 godzin. Pełne dwie doby mają na to na przykład użytkownicy serwisu IPLA. Wybrany materiał można wielokrotnie odtwarzać, wstrzymywać, wznawiać oraz przewijać. Istnieje również możliwość uzyskania dostępu do szerokiej biblioteki filmów i seriali, jeżeli zdecydujemy się na zakup pakietu abonamentowego. 

Aby oglądać wygodnie na platformie VOD seriale i filmy, warto wyświetlać obraz na dużym ekranie. W tym celu należy połączyć urządzenie z telewizorem. W przypadku większości odbiorników będzie to możliwe w sposób przewodowy, poprzez wykorzystania kabla HDMI lub adaptera HDMI-USB. Posiadacze nowoczesnych telewizorów Smart TV mogą wyświetlać filmy na dużym ekranie, dzięki wykorzystaniu technologii Wi-Fi Direct. Inną możliwością uzyskania bezprzewodowego połączenia jest skorzystanie z przystawki telewizyjnej, takiej jak np. Google Chromecast. 

Czy korzystanie z serwisów VOD jest w pełni legalne? 

Oglądanie filmów i seriali w serwisie VOD może być całkowicie legalne. Możemy być o to spokojni, jeżeli zdecydujemy się na wypożyczenie materiału na znanej i działającej od długiego czasu platformie, takiej jak np. IPLA.

Jeżeli nie jesteśmy pewni wiarygodności danej strony internetowej, wtedy warto zachować szczególną ostrożność. Może się okazać, że jej właściciele udostępniają nielegalne nagrania, których jakość jest nieporównywalnie niższa w porównaniu do oryginalnej wersji. Jednocześnie takie serwisy mogą próbować przejąć dane osobowe użytkowników, aby np. dokonać włamania na ich konta bankowe. Często nakłaniają również do wysłania wiadomości SMS, lecz zamiast otrzymać kod dostępu, uruchamiany wtedy płatną subskrypcję. Dlatego najlepiej wypożyczać filmy jedynie na sprawdzonych platformach.