Decydując się na remont domu lub mieszkania, a także urządzając nowe wnętrza, należy odpowiednio zaplanować każdy szczegół. Nie dotyczy to wyłącznie koloru ścian czy wyboru mebli. Warto, a nawet powinno się, zwrócić uwagę także na takie aspekty, jak osprzęt elektroinstalacyjny czy system sterowania domowymi systemami – na przykład ogrzewaniem bądź oświetleniem. W obecnych czasach automatyka budynkowa odnosi się nie tylko do zarządzania większym obiektem, przemysłowym lub komercyjnym. Stosuje się ją także w prywatnych domach. W jakim celu? Aby cieszyć się komfortem, bezpieczeństwem i niższymi kosztami utrzymania!
Szeroki wybór osprzętu elektrycznego
Jednym z podstawowych elementów wyposażenia domu jest osprzęt elektroinstalacyjny. Składają się na niego stosowane w każdym budynku gniazdka elektryczne, a także łączniki, czyli klawisze odpowiadające za uruchamianie oświetlenia. Należy tutaj podkreślić, że te ostatnie elementy służą ponadto do sterowania innymi systemami – na przykład roletami, a nawet ogrzewaniem. To dzięki nim możliwe jest sprawne i komfortowe zarządzanie procesami. Odpowiedni dobór tego osprzętu jest bardzo istotny – zwłaszcza że nie wymienia się go często. Na szczęście dla odbiorców producenci zapewniają szeroki wybór tego rodzaju asortymentu. Jest dostępny w rozmaitych wersjach kolorystycznych, różnych kształtach oraz wykończeniach. Wszystko to sprawia, że w optymalny sposób można go dostosować do charakteru wnętrza czy gustu domowników.
Łączniki elektryczne nie tylko do światła
Bogaty asortyment łączników sprawia, że elementy z jednej serii można stosować w różnych celach. Nie są to tylko produkty służące do uruchamiania oświetlenia w pomieszczeniach, na klatce schodowej czy nawet na dworze. Okazuje się, że ich funkcją jest również sterowanie roletami, alarmami bądź termostatem. Mając możliwość wyboru łączników z jednej serii, czyli wykonanych w tej samej stylistyce i pasującym odcieniu, można stworzyć wnętrze bądź wnętrza, które będą się efektownie prezentować i charakteryzować spójną estetyką. To ważne, ponieważ włącznik światła, klawisz do sterowania żaluzjami czy ściemniacz do oświetlenia powinno się dobierać, uwzględniając nie tylko charakter pomieszczenia, lecz także znajdujące się w nim meble, ich styl i kolor.
Co więcej, osprzęt elektroinstalacyjny można dobrać nie tylko pod względem funkcji oraz kolorystyki. Tego typu asortyment jest też dostępny w różnych wariantach – na przykład w wersji pojedynczej, podwójnej albo większej, z dodatkowymi diodami LED, z możliwością montażu natynkowego lub podtynkowego, w orientacji pionowej bądź poziomej. Każdy z tych parametrów czy aspektów można dostosować w taki sposób, aby sprostał określonym wymaganiom.
Włączanie światła nie tylko za pomocą klawisza
Istnieje jeszcze jeden aspekt, na który warto zwrócić uwagę, związany z estetyką. Mowa o sposobie wywoływania określonego efektu z wykorzystaniem łącznika. Tradycyjnym i wciąż najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest oczywiście klawisz. To, czy w konkretnym przypadku w ramce znajduje się jeden, dwa czy nawet więcej, zależy od wymagań. Istnieją jednak także inne rodzaje łączników. Oprócz klawisza jest dostępny między innymi panel dotykowy. Jego dotknięcie uruchamia określony proces, którym może być włączanie oświetlenia czy zsuwanie rolet. Za pomocą panelu można też na przykład ustawić natężenie światła albo zaprogramować oczekiwaną temperaturę. Tego typu elementy są często wykonane ze szkła i nie ma wątpliwości, że bardzo efektownie się prezentują. Pod względem estetycznym z całą pewnością jest to zatem znakomity wybór.
Z pewnością warto maksymalnie dopasować osprzęt do swoich potrzeb. Dzięki temu można sobie zapewnić wygodę użytkowania, atrakcyjne pod względem stylistyki wnętrze oraz ograniczyć koszty. Jeden system oraz możliwość optymalnego sterowania i programowania pozytywnie wpływają na zużycie energii.
Artykuł sponsorowany