Jak oglądać filmy online?

Telewizja internetowa  opiera się na nowoczesnej zasadzie łączenia dwóch dynamicznie rozwijających się technologii: Internetu i telewizji.  

Jak oglądać filmy przez Internet?

Pierwszym i najłatwiejszym jest pełne pobranie pliku wideo i odtworzenie go z dysku twardego. Ten sposób jest oczywiście prosty i atrakcyjny. Główną wadą tej metody jest to, że musisz poczekać, aż pobieranie dużego pliku wideo zostanie zakończone. Dla tych, którzy nie lubią czekać, istnieje inna opcja – przesyłanie strumieniowe wideo, w którym przeglądanie można rozpocząć nie po pobraniu pliku, ale podczas. W ten sposób oglądamy darmowe filmy online w wygodny sposób. Oprogramowanie pobiera minimalny klip wideo i natychmiast wyświetla go na ekranie, a jednocześnie pobiera następny klip. Okazuje się, że plik wideo jest przesyłany strumieniowo w sposób ciągły i można go oglądać po pobraniu. Możesz także transmitować wydarzenia na żywo przez Internet, a w czasie rzeczywistym przesyłać dane z kamery i mikrofonu do sieci.

Technologia transmisji

Istnieją dwa sposoby przesyłania strumieniowego wideo – strumieniowanie progresywne i strumieniowanie w czasie rzeczywistym. Dzięki pierwszej metodzie przesyłania wideo jest stopniowo pobierane na komputer i można je oglądać podczas pobierania. Jednak tylko części, które są już załadowane, będą mogły być przeglądane. Dlatego sekwencyjna transmisja wideo przez Internet jest wykorzystywana głównie do krótkich klipów.

Do transmisji wideo w czasie rzeczywistym wymagany jest specjalny serwer przesyłania strumieniowego. Zaletą jest to, że użytkownik może rozpocząć oglądanie wideo w dowolnym momencie, bez czekania, aż cały plik zostanie pobrany. Dlatego ta metoda przesyłania informacji jest dogodnie stosowana do transmisji dużych plików i transmisji online na żywo oraz tam, gdzie darmowe filmy online są szczególnie chętnie pobierane.

Technologia kodowania

Aby przesyłać wideo i dźwięk przez Internet, muszą zostać zdigitalizowane i skompresowane w celu zmniejszenia ilości przesyłanych danych. Specjaliści wymyślili dużą liczbę algorytmów kodowania. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, niektóre mają jasny cel i niszę, w której są stosowane. W środowisku telewizji internetowej najczęściej używana jest technologia Adobe Flash Player. Technologia ta wykorzystuje algorytmy Flash Video (FLV) i H.264 do kodowania wideo. Standard H.264 jest częścią formatu MPEG – 4, który jest używany w telewizji High Definition Television (HD). Dzięki niemu możesz znacznie poprawić jakość rolek.