Decyzja o odkodowaniu sygnału Polsat News sprawiła, że docelowo programy stacji może oglądać nawet 12 milionów Polaków.
Czym jest Polsat News?
Polsat News założony w 2008 roku jest częścią grupy Polsat i najważniejszym kanałem informacyjnym tej stacji. Zatrudnia 400 pracowników i ma 2% udziału w rynku medialnym w Polsce. Programy są nadawane codziennie od 5.59 do 23.59. Wśród nich wyróżnić należy programy czysto informacyjne jak „Wydarzenia”, publicystyczne – „Prezydenci i Premierzy”, „Czysta Polska” oraz o charakterze interwencyjnym – „Państwo w Państwie”, „Interwencja”. Najpopularniejszym programem są „Wydarzenia” oraz „Gość Wydarzeń”, który jest oglądany dziennie przez 60 tysięcy widzów.
Co to jest DVB-T?
Polsat decydując się na odkodowanie sygnału Polsatu News zdecydował jednocześnie, że ten będzie nadawany z wykorzystaniem nowoczesnych nadajników MUX 4. Te przekazują cyfrową wersję sygnału, zatem do jego odbioru niezbędny jest telewizor ze wbudowanym DVB-T lub odpowiednim dekoderem. Obszar zasięgu telewizji cyfrowej standardu DVB-T2 obejmuje obecnie 45% terytorium Polski, ale docelowo w przyszłym roku ma to być nawet 70%. Często zdarza się, że najbliższy nadajnik jest oddalony o kilkadziesiąt kilometrów lub okna są tak ustawione, że sygnał nie jest w zasięgu anteny. W takim przypadku sygnał telewizji cyfrowej PolsatNews można złapać tylko za pomocą anteny o dużym wzmocnieniu lub dodając do niej wzmacniacz.
Dobór anteny
Istnieje kilka konstrukcji anten. Antena Z wygląda jak dwa kwadraty ułożone jeden na drugim. Na skrzyżowaniu tych kwadratów łączy się kabel. Jest to najprostsza antena, można ją wykonać w około 30 – 40 minut, jednak konstrukcje te są bardzo popularne nie tylko w przypadku odbioru telewizji cyfrowej, ale także w pasmach Wi-Fi i 3G. Antena typu „kanał falowy” jest nieco bardziej skomplikowana. Takie urządzenia są szeroko stosowane od początku nadawania programów telewizyjnych. Projekt wymaga dość dużej precyzji wykonania. Antena do kanału falowego DVB-T2 różni się od poprzedniego projektu obecnością dekodera.
Jakość odbioru sygnału zależy przede wszystkim od samej anteny i wysokości jej położenia. Zadaniem wzmacniacza jest kompensacja strat sygnału na kablu i dzielnikach. Jeśli antena jest podłączona do jednego telewizora, a długość kabla nie przekracza 10 metrów, to zdecydowanie warto zastosować antenę pasywną. Aktywna antena ma również wiele wad: wzmacniacz i zasilacz mogą ulec awarii; przez kabel podawane jest napięcie, które utlenia kabel i styki. Wybierając antenę, należy zwrócić uwagę na tak ważną cechę anteny, jak zasięg.