Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Cielęta w gospodarstwie rolnym – skąd się biorą?

23 lipca, 2024 Cielęta w gospodarstwie rolnym


Prowadzenie gospodarstwa rolnego nie jest łatwą rzeczą. Trzeba orientować się w wielu rzeczach, aby nie popełnić błędu, który mógłby doprowadzić do strat finansowych. Jedna z takich ważnych kwestii, która wymaga odpowiedniego podejścia, jest sprzedaż cieląt. Do tego procesu należy się przygotować, ponieważ ma się do czynienia z żywymi istotami, które wymagają odpowiedniej opieki, aby w przyszłości można było cieszyć się zyskami.

Skąd można wziąć cielęta?

Będąc dopiero na początku zakładania gospodarstwa rolnego, warto mieć świadomość na temat tego, skąd takie cielęta można wziąć. Istnieją specjalne firmy, które specjalizują się nie tylko w sprzedaży hurtowej i detalicznej cieląt (m.in. https://www.rogofarm.pl/pl). Można się również do nich zgłosić, jeżeli chodzi o skup cieląt. Warto rozejrzeć się po Polsce, ponieważ takich miejsc tutaj nie brakuje. Nie ma się zresztą czemu dziwić, ponieważ gospodarstwa rolne to ważna część sektora spożywczego. Rolnicy muszą mieć więc dostęp do miejsc, gdzie oferowana jest sprzedaż cieląt.

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie cieląt?

Czasem już na pierwszy rzut oka można ocenić czy ma się do czynienia ze zwierzakami, które są godne zainteresowania, czy jednak lepiej poszukać dalej.

Patrząc na grupę zebraną w jednym pomieszczeniu, należy z uwagą spojrzeć na wszystkie okazy, aby wyselekcjonować te chudsze i zabiedzone, które tak naprawdę nie będą nadawać się do dalszej hodowli, mającej na celu przynieść zyski. Pomimo tego, że właściciel twierdzić będzie, iż te chudsze cielęta „jeszcze nadrobią” do swoich rówieśników, to jest na to bardzo mała szansa. Wręcz znikoma. Wszystko bowiem jest winą genetyki. Nie wszystkie cielęta otrzymują dobre i zdrowe geny od swoich rodziców. Podchodząc do zakupu cieląt, zawsze należy dokonać starannej selekcji poszczególnych okazów.

Stan zdrowia zwierząt

Zanim jednak cielęta zostaną zabrane do nowej hodowli, należy także poprosić o ich dokumenty weterynaryjne. To z nich będzie można dowiedzieć się tak naprawdę wszystkiego na temat stanu zdrowia zwierząt. Jeżeli cielę w swoim krótkim życiu miało już do czynienia z wieloma chorobami, to takie okazy należy omijać. Należy również zapytać o profilaktykę, aby mieć świadomość tego, co trzeba będzie zrobić po tym, jak cielęta znajdują się w hodowli. Porządny sprzedawca nie będzie niczego ukrywał, ponieważ zdaje sobie sprawę z tego, że takie kwestie wychodzą prędzej czy później, co też będzie mogło wpłynąć w przyszłości na jego opinię.

Co jest w stanie zaoferować sprzedawca cieląt?

Cielęta mają określoną cenę. Czy każdy jest świadom tego, co dokładnie można w niej znaleźć? Szczególnie ważne jest to, czy sprzedawca w cenie jest w stanie zapewnić transport. W końcu nie każdy klient ma możliwość przetransportowania zwierząt do wybranego miejsca. Tym bardziej że niekiedy takich cieląt kupuje się kilkadziesiąt lub zdecydowanie więcej. Jeżeli transportu nie ma w cenie, to można upewnić się, czy za dodatkową opłatą będzie można go zorganizować.

Przy czym ważne jest to, aby transport zwierząt został zorganizowany w odpowiednich warunkach. Na tyle, aby zmiana miejsca zamieszkania nie była w stanie negatywnie wpłynąć na samopoczucie zwierząt. Konsekwencją mogą być różnego rodzaju choroby, powodujące straty finansowe. Porządny sprzedawca, który ma wieloletnie doświadczenie rynkowe, zdaje sobie z tego sprawę, dlatego jest w stanie taki transport swoim klientom zapewnić, dbając przy tym o samopoczucie zwierząt, zawsze oferując swoim klientom w tej kwestii kompleksowe wsparcie.

Artykuł sponsorowany

Redakcja regionalnefirmy.pl

Redakcja regionalnefirmy.pl to grupa specjalistów z zakresu biznesu, finansów, marketingu, pracy i zakupów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kursy języka angielskiego
Przygotowanie obiektów na kontrole BHP
Niezbędne akcesoria biurowe

Jesteś zainteresowany reklamą?

Niezbędne akcesoria biurowe