Azyl – historia człowieczeństwa w czasach wojny

Thrillery to gatunek filmowy, który cieszy się niesłabnącą popularnością wśród widzów. Dzięki temu możemy cieszyć się coraz to nowszymi propozycjami, ale chętnie wracamy też do klasyków, które wyryły się w naszej pamięci. Jednym z takich obrazów jest „Azyl”, który swoją premierę miał w 2002 roku. Stworzony przez niezastąpionego Davida Finchera film to świetne kino, które trzyma widza w ciągłym napięciu i pozwala czerpać mnóstwo przyjemności z takiego seansu. Tym bardziej, że „Azyl” jest dostępny legalnie w telewizji internetowej.

Tajemnica azylu

Akcja filmu rozpoczyna się w momencie, gdy Meg Altman i jej córka Sarah przeprowadzają się do nowego domu. Usytuowany w samym centrum Manhattanu budynek skrywa w sobie dość szczególne pomieszczenie, czyli tytułowy azyl. Jest to niezwykły schron, zamykany od środka z kilkoma monitorami podłączonymi do kamer. Pozwala on ukryć się mieszkańcom w bezpiecznym miejscu w razie zagrożenia. I jak się okazuje nowe właścicielki domu szybko będą musiały się przekonać o jego użyteczności.

Pierwszej nocy po przeprowadzce do domu dostaje się trzech włamywaczy, których celem jest coś, co znajduje się właśnie w azylu. Przerażone Meg i Sarah, nieświadome zamiarów nieznajomych ukrywają się jednak w tym pomieszczeniu, mocno krzyżując plany mężczyzn. Akcja rozkręca się na dobre, gdy obydwie strony próbują znaleźć jak najlepsze wyjście z tej patowej sytuacji. A widzowie z napięciem oczekują na ruchy każdego z bohaterów, nie wiedząc, kto zwycięży w tym starciu.

„Azyl” dostępny w sieci

David Fincher to reżyser, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Twórca wielu kinowych hitów doskonale wie, co zrobić, aby zbudować u widzów ogromne napięcie, dając im dokładnie to, czego oczekują po thrillerze. Nic więc dziwnego, że również „Azyl” jest zaliczany przez kinomaniaków do klasyków tego gatunku. Kamera podążająca za bohaterami często daje nam poczucie, że obserwujemy ich poczynania z ukrycia, przez co odczuwane emocje są jeszcze silniejsze. 

Do tego należy oczywiście dodać świetny dobór aktorów oraz ich niezaprzeczalny talent. Jodie Foster i Kristen Stewart fantastycznie odegrały role uwięzionych w azylu mieszkanek nowojorskiego domu. Należy jednak szczególnie podkreślić świetny występ trzech dobrze nam znanych aktorów wcielających się postaci włamywaczy. Forest Whitaker, Jared Leto i Dwight Yoakama dali niesamowity popis swoich umiejętności. Warto więc włączyć telewizję internetową, by obejrzeć ten niezwykle wciągający film zupełnie legalnie z wygodnej kanapy.