SCIA Engineer to zintegrowane narzędzie o wszechstronnych możliwościach. Jest to zarówno program do projektowania konstrukcji stalowych, jak i narzędzie umożliwiające rozliczne analizy – w tym analiza FEM. Przy pomocy jednego oprogramowania możliwe jest: modelowanie, projektowanie, analiza i uzyskanie szczegółowych wyników.

Analiza FEM (MES) to metoda elementów skończonych, czyli zaawansowana metoda, której celem jest rozwiązywanie układów równań różniczkowych. Jej podstawą jest podział dziedziny na skończone elementy. Metodą pokrewną jest metoda elementów brzegowych, czyli mówić ogólnie zaawansowana matematyczna metoda obliczeń fizycznych.

Program do projektowania konstrukcji stalowych SCIA Engineer jest przystosowany do zaawansowanych analiz dzięki zaawansowanemu silnikowi MES. Dzięki obsłudze wielordzeniowych 64-bitowych procesorów, jest on jednym z najszybszych dostępnych na rynku.

Siatkowanie, analiza i obliczanie obciążeń to jedno, ale dla konstruktora również ważne jest modelowanie. Wykorzystanie w programie zasad BIM bardzo usprawniło wykorzystanie narzędzia. Dzięki przeniesieniu sposobu pracy z obiektami budowlanymi, SCIA Engineer jest bardziej intuicyjna niż tradycyjne narzędzia projektowe.

W programie możliwa jest także łatwa modyfikacja prostych parametrów zakrzywionych belek i powłok o stałej lub zmiennej grubości. To nadal nie wszystko, aby ułatwić modelowanie konstrukcji w programie dostępne są różne układy siatek 2D i 3D:

  • Prostokątny,

  • Cylindryczny,

  • Sferyczny,

  • Dowolnie zdefiniowane osie.

Co więcej, w dowolnym momencie można stosować dowolną liczbę siatek.

Nie jest możliwe, aby w krótkim artykule wymienić wszystkie główne cechy programu. Najlepszym sposobem na zapoznanie się z nim, jest pobranie bezpłatnej wersji demonstracyjnej i samodzielne przetestowanie wszystkich funkcji. Producent daje na testy pełny miesiąc (30 dni) wiec dla poważnie zainteresowanych osób jest to wystarczający czas na przynajmniej wstępne zapoznanie się z możliwościami programu.